مجله جامع کشاورزی و فضای سبز - باغهای معروف ایران و جهان
شما میتوانید موضوعات مورد علاقه خود را در زمینه های مختلف کشاورزی و فضای سبز در این مجله ببینید

 

نویسنده:ف.مشفق نیا

منبع:www.tarrahifazayesabz.blogfa.com/page/album.aspx


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ف.مشفق نیا در ساعت 17:41 | لینک  | 

زندگی جزیره ای است که صخره ها،

آرزوهایش،

و درختان ، رویاهایش

و گلها تنهایی اش هستند...

 

http://img2.tinypic.info/files/0m78lyrbssl0215vjwqp.jpg

باغ ها و پارك هایی در جهان وجود دارند كه به اندازه ای زیبا هستند باید دست كم یك بار در طول زندگی آنها را دید. اغلب این باغ ها متعلق به كاخ های شاهان و سلاطین گذشته بوده اند.

سفری كوتاه و تصویری به 10 باغ دیدنی جهان...

نویسنده:ف.مشفق نیا

منبع:blueart.mihanblog.com/


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ف.مشفق نیا در ساعت 17:26 | لینک  | 

کوچه باغهای فوق که به کوچه باغهای قصردشت یا (قصرالدشت) معروف هستند در حقیقت کوچه های مواصلاتی باغهای چندین ده هستند که در ایام قدیم در غرب شیراز واقع بوده اند و در حال حاضر شهر شیراز آنها را احاطه کرده است اما خوشبختانه تاکنون به دلیل همت اهالی این محلات و تدبیر مسئولین شهرداری شیراز شهر نتوانسته که این باغها را نابود کند ، هرچند که آسیب زیادی را به آن رسانده است.این باغها حاصل تلاش زیاد پدران و اجداد اهالی دو محل به نامهای قصردشت و ده کره می باشد و در حال حاضر حدود پانزده میلیون متر مربع مساحت دارد و یکی از بزرگترین مجموعه باغات در کشور می باشد بطوریکه روی نقشه گوگل ارت، شیراز را به رنگ سبز می بینیم. دیوار های این باغها معمولا گلی است و محصولات آنها هم گیلاس ، انگور ، گردو ، بادام ، سیب ، انار ، خرمالو و ... می باشد که همگی دارای کیفیت بالا می باشد و بسیاری از این محصولات هم به کشورهای دیگر صادر می شود.البته بیشترین محصولات مربوط به درختان انار و گردو می باشد. این باغها از یک سو به رودخانه خشک شیراز و از سوی دیگر به کوه زیبای دراک منتهی می شوند. در دامنه کوه دراک هم باغهای انگور بسیار وسیعی وجود دارد که به باغ بش bash معروف است چون بدون آبیاری انگور زیاد و با کیفیتی را تولید می کند.

نويسنده: س.ل.رمضاني

منابع: www.panoramio.com

        http://fa.wikipedia.org
نوشته شده توسط س.ل.رمضانی در ساعت 22:51 | لینک 

ورساي نماينده واقعي باروك فرانسوي است. اين كاخ با مقياسي وسيع مستلزم ساختن كاخي بزرگ و شهركي اقماري پيرامون آن در پاركي وسيع بود. اين بنا به طول 400 متر در محور عمودي كه بر محور شرقي– غربي از شهرك و پارك مي گذرد، قرار دارد. در اين كاخ نيز همانند ساير بناهاي سبك باروك فرانسه تزئينات داخلي از اهميت به سزايي برخوردارند. در محوطه خارجي اين كاخ نيز از پيكره ها و آب نماهاي بسياري بعنوان نقاط شاخص ديد و منظر و جهت ايجاد تنوع بصري در منظر و ايجاد احساس جنبش و حركت در فضا بهره گرفته شده است.

                  

نویسنده: س.ل.رمضانی

منبع: www.manzar.ws


ادامه مطلب
نوشته شده توسط س.ل.رمضانی در ساعت 21:28 | لینک  | 

باروك در معني اصلي خود عبارتست از نامنظم، مرواريد ناصاف و پرپيچ و تاب و يا غير عادي . از نظر منتقدين قرن نوزدهم معماري باروك عبارت است ...

                         

نویسنده : س.ل. رمضانی

منبع: www.manzar.ws

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط س.ل.رمضانی در ساعت 21:24 | لینک 

تاج محل و باغ روبروی ساختمان و دروازه ورودی

در پلان یک باغ اصلی به نام چهار باغ در جلوی عمارت و ساختمان اصلی روی سکو که از طرف دیگر به رود خانه جامنا مشرف است نشان داده شده . (منبع : مجله معماری و فرهنگ – نوشته : ن.شمشیری)


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ن. شمشیری در ساعت 11:3 | لینک 

باغشاه فین مجموعه ای شکل یافته در ادوار تاریخی است، چه آنگاه که شکل گیری اش را به دوران آل بویه نسبت می دهند و ...

نویسنده:سبا سمیعی

منبع: ایران شناسی


ادامه مطلب
نوشته شده توسط س. سمیعی در ساعت 14:59 | لینک 

مقبره منسوب به دانیال نبی در شوش واقع است0 بقعه دانیال دارای دو حیات 

است که نخستین کوچک و دومی بزرگتر و وسیعتر است....

نویسنده:طاهره نعیمی       منبع:فرهنگ فارسی


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ط. نعیمی در ساعت 18:42 | لینک 

باغ شاه

باغی است در فین کاشان که پادشاهان صفوی ان را احداث کرده اند وسلاطین قاجار مخصوصا فتحعلی شاه به تزیین و مرمت ان پرداخته است....

نویسنده:طاهره نعیمی       منبع:فرهنگ فارسی


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ط. نعیمی در ساعت 18:39 | لینک 

باغ دلگشا

نويسنده : ر.خراساني

منبع : كتابشناسي باغ هاي ايراني


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ر. خراسانی در ساعت 14:51 | لینک 

باغ دلگشا

نويسنده : ر. خراساني

منبع : كتابشناسي باغ ايراني


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ر. خراسانی در ساعت 13:53 | لینک 

باغ دلگشا

باغ دلگشا و عمارت زيباي كلاه فرنگي در ميان انبوه درختان نارنج و شمشاد هاي بلند محصور است و آنچنان درختانش تنگاتنگ قرار گرفته اند كه فضايي رعب آور بوجود آورده اند، خصوصا در آن سرما و غروب و سكوت. از دوستانم شنيده بودم كه باغ محل خلافكاري عده اي محلي همان منطقه به اسم محله سعدي نيز هست! اما اينجا در اين سرما بجز من و گربه اي كه جلويم ايستاده بود كسي نبود. چشمان گربه بيچاره را با تفنگ بادي يا چيزي مثل آن كور كرده بودند

باغ دلگشا، يكي از باغ هاي قديمي و با صفاي شيراز است كه در شمال شرقي شيراز و در نزديكي آرامگاه سعدي قرار دارد. قدمت اين باغ چند هزار ساله به دوران ساسانيان برمي گردد. اهميت آن علاوه بر ساختمان زيباي آن كه به سبك معماري ساسانيان است، قرارگرفتن در كنار قناتي موسوم به كاريز سعدي و نيز واقع شدن در محدوده قلعه اي موسوم به كهندژ مي باشد.

    باغ دلگشا در فاصله دوره نادر شاه تا سلسله زنديه آسيب هاي فراواني متحمل شد كه با روي كار آمدن كريم خان زند دوباره احيا شد. ساختمان آن در وسط باغ قرار گرفته  و در چهارطرف آن، چهار خيابان و در اطراف خيابان، باغچه هايي ايجاد شده است. 

   نويسنده : ر. خراساني

منبع : طراحي فضاي سبز ايران و جهان


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ر. خراسانی در ساعت 13:23 | لینک 

باغ جهان نما

   باغ جهان نما که دردهه 1880 در زمان زمامداري امير عبدالرحمان خان در ولسوالي خلم ولايت بلخ اعمار گرديده است، داراي مساحت 70 جريب زمين بوده و درحال حاضر يکي از مکان ها و آبدات تاريخي افغانستان به شمار ميايد. در قسمت غربي اين باغ ساختماني نيز اعمار گرديده است که بيشتر از 30 اتاق دارد و آن را قصر مي گويند.

فعلاً برج هاي اين قصر فرو ريخته و قسمت هاي ديگر ساختمان آن نيز خساره مند گرديده است.

صالح محمد خليق رييس اطلاعات و فرهنگ ولايت بلخ مي گويد: بيشتر در زمان جنگ ها اين قصروباغ تخريب گرديده است درعين حال گذشت زمان و عدم مراقبت نيزيکي ديگرازعوامل ويراني باغ جهان نما مي باشد. اين درحاليست که بيشتر آثار باستاني ولايت بلخ در حالت عدم مراقبت قرار دارند که اگر به آنهاتوجه صورت نگيرد ازبين خواهند رفت. بر اساس اظهارات مسوولان رياست  اطلاعات و فرهنگ بلخ باغ جهان نما در زمان زمامداري  محمد داود خان نيز ترميم و بازسازي شد، اما کار آن چندان دقيق و فني نبود. آنها مي گويند؛ در ترميم و بازسازي که فعلاً جريان دارد در نظر است که آن نواقص نيز به خاطر حفظ هويت و اصالت تاريخي اين باغ برطرف گردد. کار بازسازي باغ جهان نما در سه مرحله بخش بندي شده است که در سال 1387 دو ديوار آن، در سال آينده دو ديوار ديگر و در سال سوم قصر اين باغ ترميم و بازسازي خواهندشد. درحال حاضر 10 نفرفني و 20 نفر غيرفني در باغ جهان نما مصروف کار هستند. قرار است تا ماه جدي مرحله اول کار بازسازي آن پايان يابد.

مجموعاً هفتاد دو هشت هزارو پنجصد يورو در اين مرحله مصرف خواهد شد که آنرا دولت هلند مي پردازد.

نويسنده : ر. خراساني

منبع : Anobanini.ir


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ر. خراسانی در ساعت 16:52 | لینک 

 باغ جهان نما

يكي از مكان هاي تاريخي افغانستان در ولسوالی خلم ولايت بلخ است كه در حال حاضر پا بر جاست. اين باغ 142 سال قبل توسط امير عبدالرحمان خان، يكي از پادشاهان افغانستان اعمار گرديده بود. اين باغ در مساحت 70 جريب زمين اعمار گرديده كه داراي يك تعمير بزرگ، حوض آببازي، ديوار هاي كلان و گل ها و درختان فراوان ميباشد.

فضل احمد كه 73 سال عمر دارد باغباني اين مكان تاريخي را به عهده دارد. در دوران امير عبدالرحمان خان پدر كلانش اين وظيفه را به عهده داشت، بعد پدرش و بلاخره خودش اين مسوليت را در مقابل معاش اندكي كه از طرف رياست اطلاعات و فرهنگ بلخ داده ميشود عهده دار شده است.

فضل احمد بيشتر از نيم عمر شیرين خود را يكجا با درختان و بته هاي اين باغ سپري كرده است. او 53 سال ميشود كه مسوليت باغداري را در آن مكان دارد و در مورد اميرعبدالرحمان خان و اين باغ ميگويد:" زماني كه او كوچك بود پدرش ميگفت كه در همين باغ كه در گذشته شبيه يك دشت خشك بوده پسري بنام عبدالرحمان در زيري يك سقفي كوچكي با چند پسري ديگر مشغول سبق خواندن بود و يك مردي دهقان از او مواظبت ميكرد. زماني كه عبدالرحمان نزد پدرش كه در منطقه ديگري از افغانستان زندگي ميكرد، رفت در آنجا تخت پادشاهي برايش دست گيري كرد، چون او خاطره خوشي از اين منطقه داشت امر اعمار يك باغ را در اين منطقه صادر كرد كه توسط دو مردي قندهاري اعمار و بنام باغ جهان نما نام گذاري شد.

نويسنده : ر. خراساني

منبع : مجله طراحي فضاي سبز


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ر. خراسانی در ساعت 16:35 | لینک 

باغ جهان نما

باغ جهان نما باغ جهان نما در شمالشرقی شیراز واقع شده‌است. این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است. ابن عربشاه مورخ دوره تیموری در کتاب عجایب المقدور آنرا زینت الدنیا نامیده‌است. باغ جهان نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغهای نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده بطوریکه همانند آنرا در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آنرا جهان نما نامیده‌است.

             

نويسنده : ر. خراساني

منبع : باغهاي ايراني


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ر. خراسانی در ساعت 15:24 | لینک 

باغ عفيف آباد

         حتی در تعطیلات نوروزی هم باغ عفیف آباد چندان شلوغ نمی‌شود (یادتان باشد که در نوروز گردشگران جلوی بلیط فروشی‌های حافظیه و سعدیه و تخت جمشید و ارگ کریمخانی و جاهای دیگر شیراز صف کشیده‌اند به چه بلندی). علت خلوتی همیشگی عفیف‌آباد فکر کنم مسیر پرپیچ-و-خم‌اش باشد؛ برخلاف بقیه‌ی جاهای دیدنی شیراز که معمولا آدرس سرراستی دارند.

 چیزی که در عفیف‌آباد چشمان‌تان را نوازش خواهد داد، یک باغ بزرگ و آراسته‌ی ۱۳ هکتاری است و یک ساختمان مجلل در وسط باغ.

مجموعه از سال ۴۱ تا بحال در اختیار ارتش است و مفصلا مرمت شده است و تا قبل از انقلاب به عنوان تفریحگاه امرای ارتش استفاده می‌شده است و بعد از انقلاب هم تبدیل شده به موزه‌ی نظامی. یعنی زیرزمین ساختمان موزه‌ی نظامی است و در طبقه‌ی بالا مبلمان سابق را به همان صورت حفظ کرده‌اند که مردم بیایند و مثلا میزهای قمار یا وسایل تجملی امرای ارتش شاهنشاهی را ببینند.

                    

              

  

  نويسنده : ر. خراساني

منبع : مجله طراحي فضاي سبز- نشريه دانش                           

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ر. خراسانی در ساعت 13:14 | لینک 

 باغ عفيف آباد

باغ عفيف آباد كه آن را باغ گلشن نيز مي نامند در مغرب شيراز و در جنوب خيابان قصرالدشت و در انتهاي خيابان عفيف آباد واقع است. اين باغ يكي از قديمي ترين و زيباترين باغ هاي شيراز است. مساحت باغ حدود 127 هزار متر مربع است. اين باغ در دوره صفويه از جمله باغ هاي آباد شيراز و مقر پادشاهان وقت بوده است.

سازنده عمارت فعلي باغ با 17000 متر مربع زيربنا، ميرزا علي محمدخان قوام الملك دوم مي باشد كه در سال 284 ه.ق. آن را احداث نموده و قنات "ليمك" را كه در 15 كيلومتري باغ و در محل قصر قمشه بود براي مشروب نمودن باغ خريداري كرد. اين باغ سرانجام به يكي از وارثين قوام به نام عفيفه رسيد و بدين نام نيز شهرت يافت.

درب ورودي باغ در شمال آن قرار دارد سه در باغ داراي چهار ستون گچي ساده است كه دو به دو در دو سوي آن و بر فراز ازاره آن قرار گرفته است. در پيشاني درب ورودي نقش دو شير كه گويي را در ميان پنجه هاي خود گرفته اند ديده مي شود. پس از گذر از در، دهليزي وجود دارد كه سقف آن را از چوب ساخته اند و با شكل هاي منظم هندسي مرتب كرده اند. در ديگر سوي در و بر پيشاني دهليز مجلس تاج گذاري پادشاه ساساني وجود دارد كه بر قاب نيم دايره اي به وسيله كاشي هاي رنگارنگ قرار دارد. پس از گذر از دالان كوتاهي به محوطه وسيعي مي رسيم كه عمارت اصلي در آن قسمت است. ساختمان در وسط باغ قرار گرفته است و از بناي دو طبقه تشكيل شده است.

طبقه اول زيرزمين وسيعي است كه آب نماي زيبايي در آن ساخته شده و سمت شرقي آن با پنجره هاي مشبك و رنگيني پوشيده شده است. در فواصل ميان پنجره ها سنگ هاي گندمك نصب شده كه روي آنها نقوشي از گل و بوته حجاري شده است.

نويسنده : ر. خراساني

منبع : مجله طراحي فضاي سبز- نشريه دانش


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ر. خراسانی در ساعت 12:56 | لینک 

باغ عفيف آباد

 

 

 

 

 

 

 

 نويسنده : ر. خراساني

منبع : طراحي فضاي سبز - نشريه دانش


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ر. خراسانی در ساعت 12:40 | لینک 

                    

منبع:http://yazd.isna.ir/images/19242_1866_62.jpg

نویسنده:م.زیاری


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ف. زارع در ساعت 11:9 | لینک 

باغهای کاخ ورسای در فرانسه:

منبع:www.jamejamonline

نویسنده:ز.خسروفرد


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ز.خسروفرد در ساعت 15:9 | لینک 

نویسنده:ف.سلطانی

منبع:www.memaran.ir


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ف. سلطانی در ساعت 15:1 | لینک 

نویسنده:ف.سلطانی

منبع:www.refah.ir


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ف. سلطانی در ساعت 14:58 | لینک 

The Garden Of Cosmic Speculation

 

نویسنده:ز.سبزچهره

منبع:سایت معماری داخلی


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ز. سبز چهره در ساعت 14:54 | لینک 

نویسنده:ف.سلطانی 

منبع:www.rbg.vic.gov.au


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ف. سلطانی در ساعت 14:36 | لینک  | 

نارنجستان قوام

شیراز شهر باغهاست اما مجموعه نارنجستان قوام در شهر شیراز یکی از زیباترین اماکن دیدنی است که کمتر با هجوم مسافران روبرو می شود.
به جز روزهای عید که از دو میلیون مسافر شیراز ، چند هزارتایی به نارنجستان سر می زنند ، بقیه روزهای سال نارنجستان قوام مکانی خلوت و الهام بخش است.نارنجستان مکانی است که انگار زمان در آن می ایستد ولی قلب با شدت تمام می تپد. مکانی عمیق برای عمیق شدن.

نویسنده:م.زرگرپور

منبع:فارس فیر دات ای ار


ادامه مطلب
نوشته شده توسط م.زرگرپور در ساعت 9:36 | لینک 

  فضاي سبز(باغ يا طبيعت دست ساز) در بستر كشورها

در ايتاليا, حيثيت باغ در گرو فرآيند موزون ،‌و اجتماع خوش تركيب و پوشش گياهي (بوته ها ، درختچه ها ،‌درخت ها ) و انواع صدف هاي دريايئ و سنگ هاي زيباي ريز و درشت بود. بعدها ‌گلدان هاي هنري ،‌مجسمه ها وآبتنديس ها نيز بر آن افزوده گشت. و لاجرم درهر دوره اي تابع شيوه هاي هنري زمانه خود شد.

باغ هاي فرانسه كه در قرون وسطي برخوردار از سادگي بودند در دوران رنسانس ، راه تنوع ، پيچيدگي ، پر كاري غنا پيمودند و در تكامل خود،‌بيشتر داراي ساختمان، ستاوند،‌تراس ها ،‌پله ها ، مجسمه و گلدان ، آبنما و غيره شدند.

از آكسفورد نداي ، «تمام طبيعت يك باغ» ، ‌جدا كننده های گياهي را جانشين ديوار هاي باغ كرد .

نویسنده:م.عباس تاش                            منبع: alonefarmer.blogfa.com


ادامه مطلب
نوشته شده توسط م. عباس تاش در ساعت 19:52 | لینک 

باغ فین کاشان

یکی از آثار معروف باغسازی در ایران است که امروز هم به همان فرم طراحی شده باقی مانده. یکی از شگفت انگیزترین سیستم های کانال کشی و ....

نویسنده: صدیقه شاکر

منبع:جزوه دکتر سامانی


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ص. شاکر در ساعت 10:52 | لینک 

باغ هاي ايراني در پاسارگاد، در ميانه ي سده ي ششم پيش از ميلاد، در كاخ كورش، بنيان گذار سلسله ي هخامنشيان متولد شده اند....

نویسنده:صدیقه شاکر

منبع:http://www.tavoosonline.com/


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ص. شاکر در ساعت 21:17 | لینک  | 

 

این عناصر که شامل چهار عنصر (زمین)، (آب)، (گیاه) و ( فضا) هستند وقتی در منظومه فکری معماری ایرانی و با چهارچوب مفهوم و ایده باغ در کنار هم قرار می‌گیرند (باغ) را شکل می‌بخشند....

نویسنده:صدیقه شاکر

منبع:http://www.daneshju.ir


ادامه مطلب
نوشته شده توسط ص. شاکر در ساعت 21:10 | لینک  | 

آب نما و استخر در باغ‌هاي ايران يكي از ضروري‌ترين عناصر ايجاد باغ بوده است. استخر باغ‌هاي قديمي داراي عمق زياد و...

منبع:طراحی باغ هاـ انتشارات جامع

نویسنده:الهام بزرگی


ادامه مطلب
نوشته شده توسط الف. بزرگی در ساعت 11:17 | لینک  | 

۱)خواجو (سازه آبی چند منظوره):


 


معروف به: پل شاهی، بابا رکن الدین، شیراز و حسن آباد...

منبع:کتاب پلهای قدیمی اصفهان

نویسنده الهام بزرگی


ادامه مطلب
نوشته شده توسط الف. بزرگی در ساعت 15:29 | لینک  | 


پل واسکودوگاما که از روی دهانه رود تاگوس بین ساکاوم و مونیجو در نزدیکی لیسبون، پرتقال می گذرد، با حدود...

منبع:کتاب پلهای معروف ایران وجهان

نویسنده:الهام بزرگی 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط الف. بزرگی در ساعت 14:53 | لینک  | 

باغهای معلق بابل

این باغها بنا به نظر بسیاری از مورخین و محققین توسط نبوخدنصر (Nebuchadnezzar) شاه بابل در قرن 600 قبل از میلاد برای همسرش ملکه آموهیا (Amuhia) ساخته شده است. با توجه به منابع مکتوب یونانی، باغهای معلق دارای چنین مشخصاتی بوده اند:.............
منبع:www.senmerv.com
 
نویسنده:ز .خسروفرد

ادامه مطلب
نوشته شده توسط ز.خسروفرد در ساعت 20:48 | لینک  | 

باغ شاهزاده کرمان یکی از نمونه باغ تختهای ایرانی است که از شرایط مساعد طبیعی...

نویسنده:فرشاد دلاوری

منبع:www.aftab.com

نوشته شده توسط ف. دلاوری در ساعت 20:6 | لینک  |